vejo energetika

VĖJO ENERGETIKA

Lietuvoje veikiantys vėjo jėgainių parkai praėjusiais metais pagamino didžiausią elektros energijos kiekį per visą šalies vėjo energetikos istoriją. Gamybos apimtys pernai, lyginant su 2016 m., ūgtelėjo apie 20%.
Pagal naująją Nacionalinę energetinio nepriklausomumo strategiją, vėjo energetikos pajėgumus turėtume patrigubinti.

Pagrindinė statistika Lietuvos mastu
– 2016 m. vėjas pagamino 1,45 TWh elektros energijos – 13% suvartojamos elektros energijos Lietuvoje.

Veikimo principas
Vėjo jėgainėje įmontuotas vėjo sukamas elektros generatorius ir kuomet jėgainė sukasi, vyksta trintis tarp generatoriaus magnetų, o pastarieji sukuria elektros impulsus ir perduoda juos į akumuliatorių.

Mažos vėjo elektrinės
Atsinaujinančios energijos specialistai santūriai kalba apie mažųjų vėjo jėgainių perspektyvą. Pastebima, kad jos efektyvumu gerokai nusileidžia saulės elektrinėms.
Valstybės numatytas atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo individualiuose namuose skatinimas, matyt, labiau pritaikytas mažosioms saulės jėgainėms. Kaip rodo praktika, mažosios vėjo elektrinės dar nėra taip gerai ištobulintos, kad jų efektyvumas prilygtų saulės jėgainėms. Vėjo elektrinę apsimoka statyti galingesnę nei 500 kW ar dar galingesnę.
Mažosios vėjo jėgainės būna vertikalios arba horizontalios ašies. Priklausomai nuo galingumo ir kitų parametrų, jų kaina prasideda nuo 3000 Eurų už kilovatą. Besirenkant vėjo jėgainę reikia įvertinti, kiek ji gali pagaminti energijos esant vidutiniam metiniam vėjo greičiui vietovėje. Specialistų nuomone, net ir gyvenant vėjuotame krašte labiau apsimoka investuoti į saulės elektrinę. Dar vienas variantas – įrengti saulės ir vėjo jėgaines, kurios vieną kitą kompensuotų.

Vėjo jėgainių pranašumai: generuoja elektros energiją taip pat, kaip saulės baterijos, gali maitinti bene visus buityje naudojamus elektrinius prietaisus.

Minusai: jautri geografinei zonai (pajūryje vėjo greičio vidurkis per metus siekia apie 7-8 m/s, o – Vilniuje tik 4 m/s). Jos skleidžia papildomą garsą, kuris gali trikdyti aplinkinius, jų efektyvumas – tik 14%. Montuojant didesnę jėgainę, gali tekti „paaukoti“ nemažą sklypo dalį. Vidutinės jėgainės skleidžiamas garsas, kai vėjo greitis yra 9 m/s, yra 45 dBA, toks garsas prilygsta vidutinės galios dulkių siurbliui. Vėjo jėgainei reikia techninės apžiūros, nes joje yra nuolat judančių dalių, kurios laikui bėgant gali sudilti.

Pabaigoje – trumpas reziumė:
• Jeigu norime tapti visiškai nepriklausomi nuo „paprastos“ energijos, turime kombinuoti saulę ir vėją.
• Jeigu mums tereikia šilumos, tuomet galime pasirinkti vien tik saulės kolektorius.
• Jeigu mums reikia tik elektros energijos, rinksimės vėjo jėgainę arba saulės bateriją.

Informacijos šaltiniai ir naudingos nuorodos
1. Lietuvos vėjo energetikos asociacija http://lvea.lt/
2. http://alternatyvienergija.lt
3. http://www.technologijos.lt/
4. https://windeurope.org/about-wind/daily-wind/