elektros taupymas

ELEKTROS TAUPYMO BŪDAI

Vienas iš būdų taupyti elektros energiją – kaitrines lemputes pakeisti energiją taupančiomis. Atliktas tyrimas atskleidė, kad trečdalis Lietuvos gyventojų švaisto elektros energiją. Reguliariai valant dulkes nuo lempučių, apšvietimas pagerėja iki 40%. Nakčiai iš tinklo reikėtų išjungti buities elektros prietaisus, nes kiekvienas prietaisas, veikiantis budėjimo režimu, eikvoja elektros energiją. Penki elektros prietaisai budėjimo režimu per tą patį laiką suvartoja tiek pat energijos, kiek įjungta 60 W lemputė.
Nepamirškite iš kištukinio lizdo ištraukti mobiliojo telefono kroviklio, kai jo nereikia.
Jeigu turite dviejų laiko tarifų skaitiklius, daugiausia energijos naudojančius prietaisus naudokite savaitgaliais ar vakarais, kai mažesni elektros tarifai, taip galite sutaupyti iki 40% elektros energijos.
Pirkite aukščiausios energijos taupymo klasės buitinę techniką – šaldytuvus, kompiuterius, monitorius ir kita, nes A+, A++ klasės buities prietaisai suvartoja iki 60% mažiau energijos.
Seni elektros ir buities prietaisai sunaudoja nuo 2 iki 5 kartų daugiau elektros nei nauji, senas lempinis televizorius sunaudoja iki 300 W, o naujasis – tik iki 80 W. Rašomuosius stalus statykite prie langų, kad reikėtų naudoti kuo mažiau dirbtinės šviesos.

Naudojantis šiais patarimais galima sutaupyti iki 40% išlaidų už elektros energiją

Virtuvės prietaisai:

Greitpuodžiai. Gamindami maistą galite sutaupyti net 70% energijos, kurią sunaudoja elektros viryklė.

Viryklė. Iš visų buitinių prietaisų daugiausia elektros energijos sunaudoja elektrinė viryklė, ruošiant maistą dujine virykle energijos išlaidos yra mažesnės.
Mažesnio diametro kaitvietė naudoja 1.3kW energijos, didelė kaitvietė naudoja 2.1kW. Pasiekus virimo temperatūrą galią galima sumažinti, o likus virti 5–15 min – visai išjungti. Verdant maistą inde išgaubtu ar įgaubtu dugnu energijos išeikvojama 40–60% daugiau. Virdami maistą uždengtame puode sutaupome apie 40% energijos.

Mikrobangų krosnelė. Tai greitas ir pigus būdas pašildyti maistą, nereikia riebalų, vandens, įšyla ne indai ir kaitvietė, o tik maistas. Pats procesas trunka kelias minutes, energijos nuostoliai yra minimalūs.

Indaplovė. Šis prietaisas 80–90% elektros energijos suvartoja vien vandeniui pašildyti. Indaplovę junkite pilnai pakrautą, elektros ji naudoja apie 2kW.

Elektrinis arbatinukas. Vandenį greičiau užvirinsite elektriniame arbatinuke, o ne ant elektrinės viryklės. Vandens įpilkite tik tiek, kiek sunaudosite per vieną kartą, elektrinis arbatinukas sunaudoja apie 1.8kW. Jei naudojatės dujine virykle, naudokite įprastą virdulį, kainuos pigiau.

Šaldytuvas. Jis sunaudoja apie 25% namų ūkio elektros energijos, seni šaldytuvai naudoja apie 0.2kW, nauji, A+ energetinės klasės, naudoja iki 0.1kW energijos, sąnaudos labai priklauso nuo tinkamai sureguliuotos šalčio temperatūros. Šaldytuvui dirbant su sniego sluoksniu, nesandariomis durelėmis sunaudojama daugiau elektros energijos. Žiemą, produktus iš šaldytuvo galima išnešti į lauką ar balkoną. Galima lauke užšaldytus butelius su vandeniu įdėti į šaldytuvą – jie šaldys jame esantį orą ir šaldytuvui nereikės eikvoti energijos. Šaldytuvo nestatykite šalia viryklės arba ten, kur jį tiesiogiai apšviečia saulė. Aušinimo grotelės, esančios už šaldytuvo, visada turi būti švarios.

Skalbyklos, vonios prietaisai:

Skalbimo mašina. 80–90 proc. elektros energijos ji suvartoja vien vandeniui pašildyti. Esant galimybei, į skalbyklę reikėtų atvesti šiltą, o ne šaltą vandenį, tada sumažės energijos poreikis vandeniui pašildyti. Nemažai elektros sutaupyti galima nustačius žemesnę vandens temperatūrą ir trumpesnį skalbimo laiką. Skalbkite pakrovę pilną skalbyklę 30°C temperatūroje, junkite skalbimo mašiną, kai galioja mažesnis tarifas, taip galite sutaupyti iki 40%. Kai drabužiai nėra labai purvini, skalbkite juos įjungę taupųjį skalbimo mašinos ciklą.

Šildomos grindys. Nemažai elektros energijos galima sutaupyti nejungiant elektrinio grindinio šildymo arba sumažinant temperatūrą.

Vandens šildytuvas. Naudoja daug elektros energijos. Įsigykite laikmatį, taip galėsite nustatyti, kad šildytuvas veiktų nuo 4 iki 7 val. ryto ir nuo 17 iki 21 val. vakaro, karštas vanduo bus paruoštas laiku. Taip galima sutaupyti iki 100 šildymo valandų per savaitę. Sumažinę temperatūrą keliais laipsniais sutaupysite.
Jeigu visa šeima išvykstate iš namų ilgesniam laikui, vandens šildytuvą galite laikinai išjungti, taip nebus eikvojama elektros energija.

Elektrinis gyvatukas. Jei lauke šilta, galite nejungti gyvatuko ir rankšluosčius džiovinti lauke.

Lygintuvas. Elektros energiją naudosite efektyviau, jei visus drabužius lyginsite vienu metu. Daugiausia elektros energijos lygintuvas naudoja kaisdamas. Apie lygintų drabužių „nekvėpavimą“ turbūt daugelis yra girdėję, tad išskalbtą patalynę galima gerai ištampyti, o lyginti tik tuos rūbus, kuriuos tikrai būtina. Naudokite glamžytos medžiagos patalynę, jos nereikės lyginti.

Miegamojo prietaisai:

Televizorius. Naudokite televizoriaus funkciją „sleep“. Dažnas iš mūsų užmiega žiūrėdamas televizorių, o ryte nubudęs jį išjungia, todėl nustačius laiką, kada televizorius turi išsijungti, nebereikės rūpintis, kad jis veiks visą naktį.

Svetainės prietaisai:

Televizorius. Nepaverskite jo dar vienu šeimos nariu. Visus garso ir vaizdo aparatūros kištukus įkiškite į ilgintuvą su išjungimo mygtuku – taip nereikės nuolat išjunginėti prietaisų po vieną ir nakčiai galėsite išjungti juos vienu metu, kad veikdami budėjimo režimu jie nenaudotų energijos. Televizorių stenkitės išjungti, jei jo nežiūrite, nes jis naudoja nemažai energijos, seno modelio – apie 0.3kW, LCD, LED televizoriai naudoja 0.08kW energijos.

Ventiliatorius. Ne kondicionierių naudokite vasarą, ventiliatorius naudoja žymiai mažiau energijos. Valykite oro kondicionieriaus filtrus, nes purvinas filtras mažina oro cirkuliaciją ir didina energijos sunaudojimą.

Kompiuteris. Dirbdami uždarykite nenaudojamas programas, nustatykite ekrano užmigimo funkciją (nedirbant ilgiau negu 5 minutes, monitorius užmiega), parinkite tinkamą ekrano ryškumą.
Aktyvuokite „sleep“ funkciją kompiuteryje ir biuro įrangoje, kad prietaisai „užmigtų“ nenaudojami ilgesnį laiką. Jeigu nesinaudojate ilgiau kaip 1 val., patartina išjungti, o ne palikti veikti budėjimo režimu.
Nešiojamas kompiuteris suvartoja iki 75% mažiau energijos nei stacionarus.
Rašalinis spausdintuvas suvartoja iki 75% mažiau energijos nei lazerinis.
USB įrenginiai naudoja elektros energiją vien dėl to, kad jie prijungti.

Kiti buities prietaisai:

Oro drėkintuvas. Žiemą galima jo atsisakyti, puikiai orą drėkina skalbiniai ant radiatorių, mažiau matomose vietose prie radiatoriaus galima sudėti plačius indus su vandeniu.

Elektrą taupanti buitinė technika

Pirkite aukščiausios energijos klasės buitinę techniką A+, A++. Pavyzdžiui, A energetinio efektyvumo klasės skalbimo mašina su sunaudoja 0,19 kWh vienam skalbinių kilogramui išskalbti, D klasės sunaudoja 0,31 kWh tam pačiam skalbinių kilogramui, o G klasės sunaudoja 0,39 kWh energijos vienam skalbinių kilogramui išskalbti.
Renkantis šaldytuvą, reikia ieškoti A++ klasės, garantuojančios maksimalų prietaiso energetinį efektyvumą. Ženkliukas A++ reiškia, kad šaldytuvas suvartoja iki 60% mažiau energijos.
A+ klasės šaldytuvas taupus, bet sunaudoja 1,3 karto daugiau elektros energijos nei A++ klasės šaldytuvas.

Led apšvietimas

Vienas iš didžiausių LED šviestuvų privalumų – taupumas, 1W LED šviestuvas pakeičia 10W kaitrinę lemputę, pakeitę kaitrines lemputes į LED, galite 10 kartų sumažinti savo išlaidas apšvietimui.

Pagrindinės LED lempučių ir šviestuvų ypatybės:

Mažiausios energijos sąnaudos. LED šviestuvuose beveik visa energija paverčiama šviesa, kaitrinės elektros lemputės didžiąją energijos dalį paverčia šiluma, tik mažesnę dalį – šviesa. LED apšvietimas 90% efektyvesnis nei tradicinis arba halogeninių lempučių apšvietimas. Lyginant lemputes matyti, kad tradicinę kaitrinę60W lemputę atitinka 16W liuminescencinė arba 6W LED lemputė, tradicinę kaitrinę 100W lemputę atitinka 27W liuminescencinė arba 10W LED lemputė esant tam pačiam apšviestumo lygiui.

Galima sutaupyti:
Įrengiant zoninį apšvietimą galima sutaupyti neapšviečiant nereikalingos zonos.
Įrengiant LED juosteles, LED halogenus po pakabinamomis spintelėmis ir ant lubų. Miegamajame prie lovos galima įtaisyti nedideles lemputes, apšviečiant reikiamą vietą, reikės daug mažiau energijos.