aeroterminis geoterminis sildymas

AEROTERMINIS GEOTERMINIS ŠILDYMAS

Aeroterminis geoterminis šildymas ar šilumos siurblys?

Jei išgirsite žodį geoterminis – greičiausiai bus kalbama apie šilumos siurblius. Geoterminis šilumos šaltinis ir šilumos siurblys nėra tas pats. Pagal „Eurostat“ atsinaujinančių energijos šaltinių klasifikaciją geoterminės šilumos jėgainės ir šilumos siurbliai skiriasi. Tikroji geoterminė šiluma yra kilometrų gylyje, o šilumos siurblys naudoja grunte, ore, vandenyje sukauptą saulės energiją. Tikros geotermijos panaudojimo pavyzdys gali būti pavyzdinė geoterminė jėgainė Klaipėdoje (1135 m. gylio gręžiniai, išgaunama 38° C temperatūra).

Šilumos siurblys
Pasirinkdami namo šildymo sistemą apsisprendžiate, kokios šildymo išlaidos Jūsų laukia per artimiausius dešimtmečius. Visame pasaulyje augantis energijos poreikis ir energijos prekyba biržoje kelia dujų, skysto kuro ir elektros kainas, elektros kainų kilimas labai mažai paliečia šilumos siurblį, kadangi jis šildo naudodamas nemokamą saulės energiją iš aplinkos. Su šilumos siurbliu Jūs būsite nepriklausomi nuo dujų ir skysto kuro kainų augimo.
Toks siurblys parenkamas tiksliai pagal pastato šilumos poreikį. Šilumos siurblys yra viena iš efektyviausių ir ekologiškai pasiteisinusių technologijų atsinaujinančios energijos srityje. Patogumo jausmas ir gyvenimo kokybė yra ne mažiau svarbūs kriterijai pasirenkant šilumos siurblį.
Galima didesnė investicija sugrįžta po kelerių metų mokant mažesnes eksploatacijos išlaidas.

Veikimo principas

Šiuolaikinis šilumos siurblys labai efektyviai šildo, vėdina, vėsina ir ruošia karštą vandenį. Toks siurblys kaip šilumos šaltinį gali naudoti aplinkos orą, gruntą ar vandenį. Jis veikia pagal antrą termodinamikos dėsnį: šiluma iš šiltos vietos juda į šaltą. Tik čia procesas yra apverčiamas, o tam naudojamas kompresorius.

Šilumos siurbliai yra skirstomi į oras-oras, oras-vanduo, vanduo-vanduo.

Oras-oras: iš išorės oro surinkta šiluma yra tiesiogiai šildomas patalpos oras.

Oras-vanduo: iš išorės oro surinkta šiluma yra perduodama centrinio šildymo sistemai (radiatoriams, grindiniam šildymui…)

Dviejų dalių sistemos šilumos siurbliai – tai dažniausiai gyvenamiesiems namams ir nedidelėms komercinėms patalpoms naudojami oras-oras; oras-vanduo įrenginiai. Dviejų dalių sistema vadinama todėl, kad jos komponentai yra du. Viena iš jų stovi lauke, kita viduje. Šios dvi sistemos yra sujungiamos vamzdeliais. Daugumoje dviejų įrenginių sistemose garintuvo spiralė, ventiliatorius (pūtikas) ir filtrų skyrius yra įrenginio dalyje, kuri įrengta pastato viduje. Kompresorius, kondensatoriaus spiralė ir ventiliatorius yra dalyje, kuri įrengta pastato išorėje.
Kartais išorinė įrenginio dalis yra tvirtinama ant stogo, o vidinė įrenginio dalis pakabinama po lubomis (patalpų šildymas). Tai dažniausias įrengimo būdas komercinio tipo patalpoms. O gyvenamose patalpose dviejų dalių sistemos oras-oras šilumos siurblio išorinė dalis paprastai tvirtinama iš lauko pusės prie sienos, vidinė dalis – lygiagrečiai pastato viduje. Vidinė įrenginio dalis gali būti tvirtinama horizontaliai (uždarose patalpose) arba vertikaliai.

Privalumai:
• Skirtas patalpų šildymui ir karšto vandens ruošimui
• Žema sistemos įrengimo kaina
• Mažos eksploatacijos išlaidos
• Galimybė sujungti kelis šilumos šaltinius
• Galimybė integruoti į jau esamas šildymo sistemas
• Galimybė sujungti su saulės kolektoriais
• Reikalingas nedidelis katilinės plotas
• Nereikalingas sklypas žemės darbams
• Minimali priežiūra
• Būtinas papildomas šilumos šaltinis
• Nėra kvapo, smalkių, dujų nuotėkio
• Ilgas tarnavimo laikas

Vanduo-vanduo: iš grunto ar gręžinio vandens paimta šilumos energija perduodama pastato centrinio šildymo sistemai.
Šilumos siurbliai vanduo-vanduo gali turėti kelių tipų kolektorius šilumai surinkti: horizontalų ir vertikalų. Horizontalus kolektorius klojamas 1-1,5 m. gylyje. Jam pakloti, priklausomai nuo sistemos galingumo, reikia nuo 2,5 arų žemės sklypo. Vertikaliam reikalingas vienas arba keli mažesnio gylio gręžiniai. Kokio tipo šilumos siurblį rinktis ir kokį kolektorių naudoti, sprendžiama individualiai, atsižvelgiant į sąlygas ir investicijos į šildymo sistemą dydį.

Specifika
Šilumos siurbliai oras-oras, oras-vanduo naudoja lauko orą kaip šilumos šaltinį. Kitaip sakant, jie paima šilumą iš lauke esančio oro ir perduoda ją pastato patalpoms. Jo veikimo principas toks pat, kaip ir kitų šilumos siurblių, tik skiriasi šilumos šaltinis. Pagrindinė techninė pirmųjų šilumos siurblių problema buvo ta, kad lauko temperatūra yra žemiausia, kai norima, kad kambario temperatūra būtų aukščiausia – tai yra šaltomis žiemomis. Kai lauko temperatūra nukrinta žemiau 17° C, Europos rinkai pritaikyti šios rūšies siurbliai yra beveik neefektyvūs ir šildyti neapsimoka. Dauguma tokio tipo siurblių, pritaikytų Europos rinkai, mūsų klimato juostoje veiks neefektyviai, esant tokiai temperatūrai siurbliai paprastai yra išjungiami ir laukiama, kol lauke bus šiltesnis oras.
Siūlome naudoti šilumos siurblius, skirtus Skandinavijos šalims („Energy Save Nordic“), kurie veikia efektyviai iki -25° C. Tačiau naudojant mūsų siūlomus šilumos siurblius ir lauko temperatūrai pasiekus -20° C ir žemesnę temperatūrą, siurblių efektyvumas labai sumažėja. Su šia problema nesusiduria šilumos siurbliai žemė-vanduo, tačiau jų pagrindinis skirtumas yra didesnė montavimo ir priežiūros kaina.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis šilumos siurblį?

1. Atsiminkite, kad šilumos siurblį perkate 15-20 metų, todėl jokiu būdu nepirkite jau dabar moraliai pasenusio, prastos komplektacijos siurblio.
2. Šilumos siurblio viduje esantys kompresoriai turi būti A klasės.
3. Turi būti integruotas internetinis modulis, jis padės valdyti siurblį per atstumą, taip pat jo darbą galėsime stebėti ir operatyviai reaguoti.
4. Šilumos siurblys turi dirbti tyliai. Jo darbo garsas turėtų svyruoti apie 40dB.
5. Lygindami šilumos siurblius atkreipkite dėmesį į jų svorį. Kuo sunkesnis, tuo geresnės komplektacijos jis yra.
6. Atkreipkite dėmesį į valdiklį. Jis turi būti su aiškiu ir paprastu meniu, kad galėtumėte jį valdyti ir be specialisto pagalbos.
7. Svarbi detalė yra servisas: kaip operatyviai reaguojama į kilusius nesklandumus, ar tai galima atlikti nuotoliniu būdu (internetinis modulis).